RAIL2DANCE / PLESNI TIRI
Povezovalni program tekom celotnega festivala ob različnih urah in lokacijah v Mariboru in Ljubljani / Sideline programme during the festival, various times and locations in Maribor and Ljubljana
lokacijsko posebne uprizoritvene intervencije / site-specific performative interventions
Mednarodni projekt RAIL2DANCE (Plesni tiri), ki vključuje Nemčijo, Slovenijo, Švedsko in Finsko, kot osrednjo temo za svoje zanimanje jemlje javni prostor in kode obnašanja, ki ga ti prostori določajo. Plesalke in plesalci projekta s pomočjo plesnih gibov, kolektivnih koreografij, plesnih slik in igre spreminjajo ter razdirajo kodificirana pravila obnašanja, določena za nek prostor. Ustvarjalke in ustvarjalce projekta zanimajo prostori prehajanja in gibanja, kot so železniške postaje, mestni trgi in ulice, ter javni promet. S plesnimi intervencijami v javni prostor ne reflektirajo zgolj vsakdanjih praks v javnih prostorih, temveč pod vprašaj postavljajo tudi pomen skupnosti, ki v sodobnem svetu vse bolj izginja.
Ideje, ki so se s pomočjo mentorjev in mentoric razvijale v Ljubljani, so se kasneje razvejale in nadgradile v individualne in na prostor vezane koreografske projekte vseh sodelujočih. Šest umetnikov (Alja Lacković, Sascha Paar, Anna Pehrsson, Maria Naidu, Patrik Riipinen, Laura Chambers) iz različnih držav se je 25. maja podalo na skupno potovanje po partnerskih državah, preko Finske na Švedsko, do Nemčije s sklepnim delom, kjer so se umetniki tudi prvič spoznali - v Sloveniji. Njihove ideje in intervencije lahko ujamete v Mariboru in Ljubljani v času festivala.
International project RAIL2DANCE includes four countries: Slovenia, Germany, Finland and Sweden. Selected artists from each country focus on public spaces and social codes that define those places with an interest in breaking these codes through dance, collective choreographies, games and interventions. With interventions in places of mobility and mass movement artists reflect everyday’s practices in public spaces and question the meaning of community-term that is disappearing in our modern world.
Ideas were firstly developed in Ljubljana between core artists and international mentors, then each artist continued with a personal research with local artists. At the end of May 6 artists (Alja Lacković, Sascha Paar, Anna Pehrsson, Maria Naidu, Patrik Riipinen, Laura Chambers) met in Tampere (FIN) and continued their journey together through Sweden, Germany and conclude it, where it all started, in Slovenia. You can catch the ideas and interventions in Maribor and Ljubljana during the festival.